Obserwatorzy

sobota, 10 marca 2012

Chcemy Kupić Chomiczka


Do sklepu zoologicznego po chomika...

Poniżej znajdziedzie 13 rad, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem chomika

 1. Chomik nie nadaje się na „żywą zabawkę”,jest zbyt mały, zbyt delikatny a jego ugryzienia są zdecydowanie bolesne, nie jest to odpowiednie zwierze dla dzieci ponieżej 9 roku życia.
 2. Zastanów się czy przez najbliższe 2-3 lata jesteś w stanie podjąć się opieki nad chomikiem, która codziennie zajmie Ci od 1 do 2 godzin.
 3. Nigdy nie kupuj chomika komuś w prezencie. Najpierw zapytaj się przyszłego właściciela czy zechce przyjąć takie zwierzątko. Schroniska przepełnione są między innymi z powodu takich prezentów.
 4. Chomik potrzebuje miejsca, gdzie w dzień może spokojnie spać ,a w nocy hałasować – chomiki bawią się w nocy.
 5. Zwierzątko musi mieć czystą klatkę, codziennie świerzy pokarm i wodę do picia.
 6. Wprawdzie chomik nie musi być ciągle głaskany, ale oswoi się tylko wtedy, gdy będziemy się nim codziennie zajmować.
 7. Chomik potrzebuje absolutnego spokoju w dzień, aby mógł się dobrze wyspać - tylko wtedy osiągnie swoją przeciętną dlugość życia od 2 do 4 lat.
 8. W czasie urlopu trzeba mu zapewnić opiekę. Chomik może zostać sam od 3 do 4 dni pod warunkiem, że zapewni mu się swieżą wodę, zapas ziaren i niepsujących się warzyw. W zimie trzeba mu zapewnić ciepły a w lecie chłodny kącik. UWAGA!!! Czasami podaje się, że chomik może zostać sam 2 tygodnie, co jest absolutną nieprawdą i jest równoznaczne ze śmiercią chomika.
 9. Należy im zapewnić codzienny 1 godzinny (albo i dluższy) wybieg poza klatką, ponieważ są to bardzo ruchliwe stworzonka. W trakcie wybiegu obserwujmy swoje zwirzątko, aby nam nie zginęło na zawsze.
 10. Podczas wybiegu chomik może nam pogryźć ubranie, przedmioty i przewody elektryczne, co jest szczególnei niebezpieczne dla zwierzęcia i grozi mu śmiercią.
 11. Chomik powinien mieć jak dużą klatkę, żeby móc się w niej swobodnie poruszać.
 12. Jeżeli mamy już jakieś zwierzątko zastanówmy się czy nie będzie ono zagrożeniem dla chomika (takim zagrożeniem może być kot).
 13. Przed kupnem trzeba koniecznie ustalić, czy ktoś z rodziny nie ma alergii na szerść chomika (konieczne jest przeprowadzenie specjalnych testów alergologicznych).

Zakup chomika

Chomika najlepiej jest kupić w sklepie zoologicznym. Jak mamy rozpoznać zdrowego chomika?
 • lśniąca, sucha i niepozlepiana szerść,
 • sterczące uszy bez krost i strupów,
 • błyszczące, lekko wypukłe oczy,
 • nozdrza suche, bez śladów śluzu i wysięku,
 • brak ubytków w owłosieniu,
 • w okolicy odbytu szerść sucha, czysta i nieposklejana,
 • zwierze czujne, żywo reagujące na każdy gwałtowny ruch.
Po zakupie nie zmieniaj chomikowi zbyt szybko pokarmu. Chomiki w sklepach żywione są tylko mieszanką ziaren i jeśli chcemy zmienić mu menu to róbmy to stopniowo.

UWAGA: Niektórzy sprzedawcy ze sklepów zoologicznych radzą nie dawać chomikowi na początku nic do picia. Takie postepowanie doprowadza do odwodnienia i śmierci chomika!

Trasportujemy chomika do nowego domu – najłatwiej będzie nam przenieść zwierze w tekturowym pudełku z dziurkami wentylacyjnymi. Uważajmy i obserwujmy pudełko, ponieważ chomik będzie próbował się z niego wydostać a wtedy moze nawet wygryźć dziure wpudełku.
Drugim sposobem jest kupno specjalnej, niedrogiej plastikowej transporterki z drzwiczkami.
Możemy jeszcze przetransportować chomika wjego nowo zakupionej klatce. Klatkę, transporterkę lub kartonik należy czymś przykryć bez względu na porę roku, aby zmniejszyć strach chomika przed nowym otoczeniem. Pamiętajmy też, aby niezależnie od środka transportu, umieścić sciółkę i troszkę pożywienia.
Podczas transportu nie bierzmy chomika na ręce ponieważ może nam uciec.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz