Obserwatorzy

niedziela, 11 marca 2012

A fuuu


Nietypowe zwierzę

Devon Rex, kot bez włosów, nietypowy kot

Wyobraźmy sobie kota średniej wielkości, który ma drobne, aczkolwiek mocne i muskularne ciało z szeroką klatką piersiową. Uszy wielkie i głęboko osadzone, pokryte delikatnym futerkiem, na końcu są lekko zaokrąglone. Głowa - krótka w kształcie klina z odstającymi policzkami. Mordka krótka z mocnym podbródkiem. Nos też krótki z wyraźnie zaznaczonym stopem i czoło przechodzące w płaską czaszkę. Oczy wielkie i szeroko rozstawione, w formie migdałków. Charakterystyczne są jego wąsy i brwi, ponieważ są króciutkie lub średniej długości, poskręcane. . Długie i cienkie kończyny są lekko zagięte wokół tułowia i sprawiają wrażenie pałąkowatych. Łapki są małe i owalne. Długi i cienki ogon, zwężający się ku końcowi, pokryty jest krótką kręconą sierścią. Sierść mają bardzo krótką, miękką i falistą, ale zdarzają się też włosy ościste. Zarówno szyja, nogi jak i ogon są bardzo długie i szczupłe.

Czytając opis kota ma się wrażenie że jest on w typie orientalnym, albo jest kotem -kosmitą, nic bardziej mylnego! Jego historia zaczęła się w Wielkiej Brytanii.

Rasa Devon Rex jest stosunkowo młoda. W 1960 roku pojawiła się w Buckfastleigh w hrabstwie Devon. Pewnego dnia miłośniczka kotów, pani Beryl Cox, zobaczyła na terenie nieczynnej kopalni cynku dziwnego kocura o pofalowanej sierści. Po jakimś czasie jedna z jej kotek urodziła kocięta. W miocie był dumny kocurek z kędzierzawym futerkiem, którego Pani Cox zatrzymała i nadała mu imię Kirlee. Wyrósł on na zwierze o interesującym wyglądzie i psim charakterze (chodził na smyczy, machał ogonem). W miotach Kirlee i kotek domowych zdarzały się kotki z kręconym futerkiem. Kocura skojarzono z jego własną kędzierzawą córką i to był początek nowej rasy Devon Rex. Koty te krzyżowano jeszcze z kotami burmańskimi i brytyjskimi celem rozszerzenia materiału hodowlanego. Od 1965 r. koty Devon Rex zaczęły się pokazywać na angielskich wystawach kotów, a w 1967 roku zostały uznane jako odrębna rasa przez organizację felinologiczną GCCF. (GCCF - The Governing Council of the Cat Fancy. Organizacja rządowa działająca w Anglii skupiająca wszystkie kluby felinologiczne działające w UK. Swoją działalność rozpoczeła w 1871 roku podczas pierwszej wystawy kotów w Crystal Palace w Londynie).

Inne koty z grupy rex:

  • Bohemian rex
  • Cornish rex
  • German rex
  • Selkirk Rex
Reksy mają jedną cechę wspólną: cienkie kędzierzawe futerka. Cecha ta pojawiała się u kotów tej rasy niezmiennie, w różnych krajach i w różnych okresach czasowych.

Charakterek mam milusi

Koty tej rasy długo dojrzewają i w pełni ukształtowane są dopiero w wieku około trzech lat. Devony są towarzyskie, bardzo ciekawskie, ruchliwe i zawsze znajdą sposób aby wskoczyć na najwyższe miejsca w pokoju.

Są idealnym zwierzątkiem domowym, ponieważ ich futerko praktycznie nie linieje, a charakter mają przymilny. Doskonale też współżyją z innymi zwierzętami. Uwielbiają zabawy, i dlatego są świetnym kompanem dla dzieci. Zawsze na pierwszym miejscu w ich sercu jest człowiek. Mówi się o devonach, że mają charakter zbliżony do psa lub małpki. Bardzo silnie przywiązują się do swych właścicieli, potrafią jako jedyne okazać radość machając ogonem. Ich pyszczek jest jakby uśmiechnięty, chodzą na smyczy oraz aportują zabawki. Devony to prawdziwi mistrzowie świata w mruczeniu. Łatwo się uczą i sąbardzo czyste. Nie wymagają prawie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, wystarczy je głaskać i czasami kąpać. Jest to zdrowa rasa która rzadko się przeziębia i choruje. Pamiętajmy tylko, że powinny one żyć w ciepłym mieszkaniu oraz, że nie lubią zostawać same w domu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz