Obserwatorzy

wtorek, 27 marca 2012

Chomiki


Każdy ma jakiegoś bzika, a ja w domu mam CHOMIKA!

chomik

AKTYWNE OSWAJANIE

No i stało się ;) mam chomika!

Chomik to słodkie, zabawne i delikatne zwierzątko, które w odróżnieniu od psa czy kota z własnej nieprzymuszonej woli do nas nie przyjdzie.

Na początku musimy wykazać cierpliwość wobec naszego zwierzaka i pozwolić mu się oswoić z nami, jak i z nowym otoczeniem.

Jak oswoić chomika?
Na co zwrócić uwagę?
Czy trudno jest oswoić chomika?

Najważniejsze dla naszej wspólnej przyszłości są pierwsze dni. Aby nie zrazić zwierzęcia do siebie postępujmy według pewnych, sprawdzonych zasad.
PRZEDE WSZYSTKIM RĘCE

Chomik rozpoznaje opiekuna po zapachu ręki. Dlatego duża rolę w oswajaniu chomika odgrywa zapach rąk. Chomik musi się przyzwyczaić do zapachu ludzkiej ręki. Zwracajmy uwagę czym pachną nasze dłonie, ponieważ są zapachy, których chomiki nie lubią, jak np niektórych kosmetyków, kremów do rąk, wód toaletowych, perfum, itp. Chomik najbardziej wyczulony jest na zapach innego zwierzęcia. Gdy przynosimy jedzenie, w jego świadomości te dwa zapachy się mieszają - zapach pokarmu i obcego zwierzęcia - oznacza, że pojawił się intruz, który chciałby sprytnie go "podejść". Chomik może być wtedy agresywny. Pamiętajmy zatem, aby myć ręce przed kontaktem z naszym pupilkiem.

RADA: Chomik zanim się do nas przyzwyczai może nas ugryźć. Ich zęby są jak szpileczki - szczególnie jeżeli się je przestraszy lub nieoczekiwanie weźmie do ręki. Na początku przy czyszczeniu klatki mogą być pomocne stare skórzane rękawice :)

NOWE OTOCZENIE

Do tej pory nasza pociecha żyła w sklepie, teraz musi zapoznać się ze swoim nowym otoczeniem i domem. Aby tak się stało pudełko, w którym dostaliśmy chomika wstawmy do klatki. Otwórzmy je powoli i pozwólmy gryzoniowi samemu z niego wyjść, żeby zwiedził nowe kąty :) Teraz pozostaw podniecone i przestraszone zwierzątko przez parę dni w spokoju. Możesz przez ten czas obserwować tylko jak zapoznaje się z klatką. Nie powinniśmy mu w tym przeszkadzać, a jedynie dbać, aby miał pożywienie, wodę i czystą klatkę.

POZNAJ MÓJ ZAPACH

Chomik musi na początek poznać zapach swojego opiekuna, a także przyzwyczaić się do jego rąk. Najszybciej i najprościej stanie się to jeśli zastosujemy metodę na smakołyk. Najlepiej dokarmiać zwierze wieczorem, gdyż wtedy jest ono wyspane i w formie. Dobrze też, aby ten rytuał miał miejsce o stałej porze. Podajemy chomikowi kawałek orzecha włoskiego lub jabłka. Kiedy chomik zabierze się do jedzenia, my wciąż trzymamy przysmak Musimy unikać przy tym gwałtownych ruchów, aby go nie przestraszyć. Mówmy do niego spokojnym głosem. Nie chwytajmy chomika, gdy po raz pierwszy zbliży się do nas, bo od razu się cofnie i będzie się bał zrobić jeszcze jeden krok. Po kilku takich ćwiczeniach chomik przestanie uciekać gdy staniemy przed klatką.

PRZYTUL SIĘ

Po kilku ćwiczeniach ze smakołykami chomik zacznie nas oczekiwać i wtedy w trakcie podawania smakołyka możemy pogłaskać bardzo delikatnie palcami drugiej reki chomika po bokach.
Jeżeli chomik nie wystraszył się wtedy możemy spróbować wziąć go na ręce. Jest to ostatni etap oswajania. Otoczmy chomika dłońmi i złączmy je tworząc miseczkę, róbmy to powoli i delikatnie. Najlepiej zrobić to wtedy, gdy chomik sam wyjdzie z klatki. Czasami konieczne jest przytrzymanie go od góry, delikatnie, żeby nie uciekł. Pamiętajmy też, aby nie podnosić chomika zbyt wysoko bo jeśli się nam wyślizgnie z rąk i upadnie na twarde podłoże może stać mu się krzywda. Gdy chomik przyzwyczai się do tej formy transportu sam zacznie wchodzić nam na ręce :)

RADA: Chomiki, które jeszcze nie są przyzwyczajone do ręki można podnosić w tekturowych pudełkach. Ważne jest aby przy oswajaniu chomika nasze zachowanie było spokojne, bez gwałtownych ruchów i bez wysokiego tonu głosy tzn. nie krzyczmy na nasze zwierze. Należy też unikać wszelkiego rodzaju przemocy, jeżeli chomik nie ma ochoty na kontakt należy go zostawić w spokoju. Najłatwiej oswoić oczywiście jest najmłodsze chomiki.

Pamiętaj: Chomikowi bardzo łatwo można zrobić krzywdę, gdyż jest do bardzo delikatne zwierzątko, toteż każde branie go na ręce musi odbywać się ze szczególną ostrożnością.

Wbrew pozorom oswoić chomika wcale nie jest trudno, trzeba tylko być cierpliwym i delikatnym. Nie zmuszać do niczego pupila.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz