Obserwatorzy

sobota, 10 marca 2012

Typowy czy Nietypowy


Nietypowy zwierzak

palczak madagaskarski, aj-ajZwierze widoczne na zdjęciu to gatunek małpiatki, jedyny współcześnie żyjący przedstawiciel rodziny palczakowatych - Palczak madagaskarski znany również jako aj-aj.

To nietypowe zwierze występuje tylko i wyłącznie na północno-zachodnim wybprzeżu Madagaskaru jak zresztą można domyśleć się z jego nazwy. Od roku 1933 roku palczak madagaskarski uważany był za gatunek wymarły. W 1961 roku został ponownie odkryty na Madagaskarze. W kolejnych latach odkryto kolejne jego populacje. Obecnie jest uważany za gatunek dość szeroko rozprzestrzeniony, ale nadal jest narażony na wyginięcie.

Ciało wielkości kota, z dużą głową i krótkim pyskiem, uszy duże, chwytne palce u rąk i nóg. Ubarwienie czarnobrązowe, na twarzy i piersiach jaśniejsze, futro puszyste z miękkim włosem i duży puszysty ogon - to cechy charakterystyczne naszej śmiesznej małpiatki.

Kolejną jego charakterystyczną cechą jest to, że posiada cienki, długi palec środkowy, zakończony hakowatym pazurem. Palec ten służy mu do opukiwania pni drzew głównie bambusa, a następnie wyciągania owadów i ich larw przez szczeliny, które wygryza swoimi długimi siekaczami. Żyje ok. 20 - 25 lat. Jest małpiatką aktywną w nocy, w związku z tym posiada w oku błonę odblaskową.

Żywi się owadami, kokosami, owocami, bambsem oraz trzciną cukrową.

Jeżeli lubiecie nietypowe zwierzęta, a boicie się np. pająków czy węży to Palczak madagaskarski może być dla Was ciekawą propozycją na domowego pupila :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz