Obserwatorzy

środa, 7 marca 2012


Dlaczego Kot się myję?


Przygotowując się do tego artykułu, jak zawsze najpierw poczytałam wypowiedzi o myciu kota na forach. I o dziwo większość ludzi nadal uważa, że kota nie należy kąpać. Kot się myje sam. Kotu to szkodzi. Kota się nie myje!

Rzeczywiście kot się myje sam no i najpierw wytłumaczmy po co on to robi.
A. Kot poprzez swoje „kocie mycie” oczyszcza futerko z kurzu, pyłów i drobnych zanieczyszczeń.
B. Kot myje się po to, aby usunąć z powierzchni ciała obcy zapach.
C. Koty nie posiadają gruczołów potowych, co powoduje, że muszą same zadbać o swoją termoregulację. Wylizując swoje futerko, pokrywają je warstwą śliny, która zastępuje rolę potu – paruje, dzięki czemu kot może oddawać nadmiar ciepła z organizmu.
Z drugiej strony futro chroni kota przed zimnem. Powietrze uwięzione pomiędzy włosami stanowi doskonałą warstwę izolacyjną. Równocześnie podczas wylizywania szorstkim językiem zwierzę stymuluje pracę gruczołów łojowych, których wydzielina zapewnia dodatkową ochronę przed uwalnianiem ciepła, deszczem czy wnikaniem do organizmu drobnoustrojów.
D. Często obserwujemy, że małe kotki myją się nawzajem. W tym przypadku nie chodzi tylko o wzajemną pomoc, ale również pomaga w integracji i zachowaniu przyjaznych stosunków z innymi zwierzętami.
E. Poprzez wylizywanie futra kot wyraża także swoje emocje, np. zdenerwowanie.

Jak widać jest sporo przyczyn „kociego mycia” więc jeśli zauważymy, że nasz pupil stanowczo za często się myję sprawdźmy czy nic mu nie dolega.

Pamiętajmy!!
Podczas zabiegów pielęgnacyjnych kot połyka swoje włosy i zdarza się, że choruje na megacolon. Nagromadzone w jelicie włosy splatają się tworząc zbite skupiska, co może doprowadzić do zapchania jelita. Zazwyczaj włosy są po prostu wydalane (pamiętacie Puszka ze „Shreka”?? oOo kłaczek) jednak przy dużym nagromadzeniu mogą doprowadzić do wymiotów lub nawet będzie konieczna interwencji chirurgiczna. Szczególnie narażone są koty o długiej sierści oraz te nerwowe, które myjąc się rozładowują swoje napięcie. Jest na to rada - zawsze możemy kupić kotu tzw. odkłaczacz lub karmę, która zawiera odkłaczacz. Pomaga on usunąć kłaczki z organizmu kota.

A teraz obalmy mit!! Kota należy myć, nie zawsze i nie często, ale należy mu czasami pomóc w utrzymaniu higieny osobistej ;) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz