Obserwatorzy

piątek, 9 marca 2012

Wracamy do tematu Kotów


Wyprawka dla kota Kuweta

Na rynku dostępne są różne rodzaje kuwet. Zwykła kuweta odkryta, której zaletą jest cena i wielkość. Są to najtańsze kuwety, a dodatkowo zajmują mało miejsca w mieszkaniu. Niestety ich minusem jest właśnie brak zadaszenia. Koty mają instynktowny odruch zakopywania swoich odchodów, co skutkuje rozsypanym żwirkiem na podłodze, a także intensywniejszym zapachem. O wiele lepszym rozwiązaniem jest kuweta kryta, która ma drzwiczki. Oczywiście drzwiczki są wymontowywane, gdyż niektóre koty boją się wejść wtedy do kuwety. Taka kuweta jest nieco droższa i zajmuje więcej powierzchni, ale na pewno nieprzyjemny zapach i wysypywanie żwirku zostanie zminimalizowane. Istnieją również automatyczne kocie toalety, które wmontowuje się w system rur np. w łazience. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ale oczywiście wiąże się ze sporymi kosztami. Ostatnim rodzajem kuwet są kuwet bezżwirkowe. Przeznaczone są one dla kotów, które nie tolerują żwirku. Kuweta zaopatrzona jest w specjalną wkładkę z tworzywa sztucznego , która ułatwia sprzątanie po pupilu. ten typ kuwet przydaje się gdy musimy pobrać mocz kota do badań.

Łopatka do kuwety

Najlepiej sztywna, z grubego plastiku. Wybór łopatek jest dość spory i jedyne o czym należy pamiętać to, to żeby dobrać wielkość oczek w łopatce do wielkości granulek żwirku – tak aby łatwo było można przesiać żwirek przez łopatkę. Do żwirków zbrylających się najlepsza jest łopatka z dużym sitkiem.

Żwirek

Są różne rodzaje żwirku: żwirek bentonitowy ( w postaci kamyczków), drewniany (w postaci drewnianych granulek, często można go wyrzucać do toalety) oraz żwirek silikonowy (silikonowe granulki chłonące wilgoć). Ja uważam, że najbardziej ekonomiczne i estetyczne są żwirki zbrylające np. Benek, które wiążą wilgoć w grudki. Żwirek trzeba wybrać według upodobań własnych i kota. Niektórzy lubią żwirki zapachowe, innych ten zapach przyprawia o ból głowy. Koty mogą roznosić żwirek na łapkach po całym mieszkaniu, wtedy najlepiej kupić kotu wycieraczkę.

Wycieraczka przed kuwetę

Specjalna wycieraczka zatrzymująca żwirek, który kot roznosi na łapkach, polecam wycieraczki firmy Trixie.

Miseczki na jedzenie

Będziemy potrzebowali trzech misek: na wodę, i na pokarm- oddzielnie suchy i mokry. Na wodę kupmy ciut większa miskę, na pokarm starczy miska o pojemności 0,3ml. Najlepsze będą miski metalowe bądź ceramiczne. Miski plastikowe dość szybko się zużywają –pękają, rysują. Aczkolwiek pamiętajmy również, że niektóre koty nie lubią smaku wody z miski metalowej, dlatego zwróćmy uwagę czy nasz pupil nie unika picia wody z miski metalowej.
Kot zawsze musi mieć wodę do picia. KOTY MLECZKO PIJA TYLKO W BAJKACH. Woda powinna być dobra, przegotowana lub źródlana (nie z kranu). Wodę należy zmieniać 2 razy dziennie. Pamiętajmy, aby przed podaniem karmy bądź świerzej wody umyć zwierzęciu miskę.

Podkładki pod miseczki

Koty często wysypują jedzenie z miseczki. Dobrze jest wyłożyć jadalnię kota kawałkiem wykładziny PCV, dywanikiem, podkładką itp.

Zabezpieczenie okien i balkonu

Ponieważ często zdarzają się upadki kotów z okna, konieczne jest założenie siatki przynajmniej na jedno okno. Zabezpieczyć okno, balkon możemy siatką rybacką, siatką z blachy ocynkowanej lub specjalną siatką dostępną w sklepach internetowych. Ważną rzeczą jest także pamiętanie o tzw. oknach uchylnych. Wiele kotów próbuje wyjść szczeliną która powstałą przy uchyleniu okna i wtedy nieszczęście gotowe!! Koty bardzo często wieszają się wtedy na oknach, ale na szczęście producenci pomyśleli i o sitkach ochronnych n okna uchylne.

Transporter

Jest to rzecz niezbędna w celu przewożenia kota, wizyt w lecznicy. Może też służyć na co dzień kotu jako legowisko. Istnieje duży wybór transporterów: koszyki, transportery wiklinowe, torby z materiału. Jednak według mnie najlepszym jest transporter plastikowy, który jest poręczny, lekki, najłatwiejszy do utrzymania w czystości, a także NAJBEZPIECZNIEJSZY. Wielkość transportera uzależniona jest o gabarytów naszego kota. Jeśli zdecydujemy się na transporter plastikowy pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na mechanizm zamykania drzwiczek, czy jest to porządne zabezpieczenie. Dodatkowo w takich transporterach możemy natknąć się także na zamknięcie od góry oraz zawieszaną plastikową miseczkę na wodę. Jeśli planujemy zabrać kotka w podróż samolotem nasz transporter powinien posiadać atest linii lotniczych. Dodatkowymi akcesoriami do transportera jest: pasek na ramię czy kółka do transportera.

Pokrowiec na transporter

Gdy niesiemy kota w transporterze zimą lub po hałaśliwej ulicy, dobrze jest zakryć transporter aby zabezpieczyć kota przed wiatrem, zimnem i stresem.

Drapaki

Koty mają naturalny odruch ścierania sobie pazurków. Kupując mu drapak unikniemy podrapania mebli, bo niestety drapać kota nie oduczymy. Drapaki są w różnych cenach i rozmiarach. Może to być zwykły pieniek lub kawałek kartony czy dywanu. Ale najlepszym rozwiązaniem jest profesjonalny drapak zakupiony w sklepie zoologicznym (czyli słupek owinięty sznurkiem sizalowym jednoelementowy lub rozbudowany). Doskonałym rozwiązaniem łączącym funkcję budki i drapaka jest zakup kociego mebla. Taki piętrowy mebel to także możliwość zaspokojenia naturalnej kociej potrzeby wspinania się. Aby zachęcić kota do zainteresowania się meblem czy drapakiem warto nasączać go systematycznie kocią miętką.

Koszyczek lub posłanie

Nie jest konieczne, bo koty często same wybierają sobie legowiska. Ale jeśli mimo to zdecydujecie się na zakup legowiska pamiętajcie, że koty lubią spać w zacisznych koszyczkach i posłania z futerka.

Szelki i smycz

Jeśli mieszkamy w blokach i chcemy kotka wyprowadzać na spacer

Obroża

Jest niezbędna jeśli zdecydujemy, że nasz kot będzie wychodził z domu. Obroża musi być specjalna dla kotów - z rozciągliwej, gumkowej tasiemki, aby kot mógł ją łatwo zdjąć jeśli się zaplącze. Dzwoneczki przy obroży bardzo stresują kota. Lepiej je zdjąć.

Adresówka

Czasami zdarza się że kota ucieknie i trafi do schroniska, lub zostanie znaleziony przez obcą osobę. Adresówka pozwala na łatwe zlokalizowanie właściciela, gdyż można w niej umieścić małą kartkę z adresem i numerem telefonu.
Metalowy zaczep pozwala przyczepić ją do każdej obroży.

Trawka

Można kupić specjalną trawkę w sklepach dla zwierząt lub może to być roślina typu papirus. Trawka zapobiega skubaniu i obgryzaniu roślin doniczkowych przez koty. Kot potrzebuje gryźć trawkę aby regulować sobie trawienie.

Zabawki

Kot musi się czymś zająć, żeby nie zrzucał przedmiotów, nie tarmosił roślin itp. Najlepsze są piłeczki pingpongowe, myszki z grzechotką, kawałki futerka, piłeczki, pluszowe maskotki oraz zwykła zwinięta w kulkę gazeta lub folia aluminiowa.

Szczoteczka do czesania

Koty trzeba czesać, ponieważ zapobiega to połykaniu sierści. Dla kotów o długiej i/lub bardzo gęstej sierści odpowiedni może być specjalny grzebyk z obrotowymi zębami, który nie będzie ciągnął za włosy przy czesaniu. Dla długiej sierści przydatny też jest puder ułatwiający rozczesywanie futra. Bardzo korzystne jest podawanie kotu preparatów odkłaczających (specjalne pasty, które niestety nie wszystkie koty lubią) oraz karmy z dodatkiem odkłaczającym. Jest to ważne w przypadku kotów długowłosych oraz tych krótkowłosych, których organizm ma trudności z usuwaniem kłębów włosia. Wyczesana sierść wygląda znacznie ładniej i zdrowiej.

Waciki, płyn do czyszczenia uszu

Potrzebne są do czyszczenia kotu uszu. W zasadzie jeśli uszy są czyste nie czyścimy ich. Trzeba jednak je kontrolować. Sygnałem ostrzegawczym powinny być brudne uszy. Należy je wyczyścić odpowiednim płynem. Jeśli w uszach jest ciemnobrązowy szlam, który się szybko odnawia mimo czyszczenia, może to oznaczać zarażenie świeżbowcem. Jeśli kot ma kłopoty z uszami: drapie je, trzepie nimi bądź mimo naszego czyszczenia nadal w uszach pozostaje brudna wydzielina, należy koniecznie zabrać kota do lekarza. Raz na jakiś czas możemy przemyć kotu uszy zwykłym rumiankiem, podobnie oczka.

Pochłaniacz zapachu do kuwety

Przyda się aby odświeżyć powietrze

Odstraszacze i odwaniacze

Przydadzą się jeśli mamy znaczącego kocura. Zapach trzeba szybko usunąć, najlepiej octem lub specjalnymi środkami. Jeśli kotu zdarzają się przypadki znaczenia lub brudzenia w jakimś miejscu - postawienie tam miseczki z octem powinno kota zniechęcić. Dobrym sposobem usunięcia zapachu np. z dywanu jest opryskanie wodą utlenioną. Niestety w tym przypadku są to tylko półśrodki i nie oduczą kota brudzenia. Znaczeniu zapobiega kastracja. W nielicznych przypadkach kocur znaczy nadal.

Cążki lub gilotynka do skracania pazurków

Obcinanie pazurków jest prostą czynnością, która powinna być wykonywana regularnie co około 2-3 tygodnie. Zdecydowanie polecam samodzielne przycinanie pazurków.

Jak słusznie zapewne zauważyliście sporo tych akcesoriów więc w pierwszej kolejności zakupcie najważniejsze: kuweta, łopatka do kuwety, żwirek, miska, karma, transporter, zabezpieczenie do okien, szczotka do czesania.

Potem w następnych miesiącach systematycznie możemy dokupywać pozostałe rzeczy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz